Fio globální akciový fond - mesačná správa

Portfólio manažér Lukáš Brodníček komentuje vývoj portfólia v mesačnom reporte za november 2021.

Akciové trhy začali november pokračovaním v raste, ale nakoniec odpísali časť ziskov. Hlavný pokles sa odohral až počas posledného obchodného dňa, kedy trhy prekvapila správa o novej variante koronavíru nazvanej omikron. Veľké straty zaznamenali predovšetkým akcie firiem naviazaných na cestovný ruch a ďalšie skôr cyklické spoločnosti. V Európe sa kvôli pandémii znovu zavádza dištančné opatrenia a niektoré krajiny už pristúpili k určitej forme lockdownu. To sa prejavilo na slabšej výkonnosti európskych akcií. Americké indexy od väčšieho prepadu uchránil technologický sektor na čele s čipovými firmami a tiež časť spotrebného sektora, kde dobré čísla reportovali na konci výsledkovej sezóny niektorí retaileri.

NAV fondu v novembri kleslo o 2,52 %. Do fondu pritieklo 64 miliónov Kč a aktíva pod správou sa dostali na 872 miliónov Kč. Portfólio zostalo bez väčších zmien. Na konci mesiaca sa držalo v hotovosti necelých 8% majetku. V súlade s vývojom na trhoch vo fonde dobre performovali firmy z polovodičového subsektoru. V oblasti gamingu, dátových centier a rozvoji umelej inteligencie veľmi dobre situovaná Nvidia, posilnila o ďalších 28 %. Tento rok akcie dizajnéra čipov posilnili o výrazných 130%. Z valuačných dôvodov bola pozícia v priebehu mesiaca znížená o polovicu. Viac ako 20 % pridali aj akcie dodávateľa zariadení na výrobu čipov Lam Research. Výkonnosť naopak zrážal pokračujúci pokles akcií poskytovateľov platobných služieb ako PayPal (-20,5%) a Global Payments (-16,8%).

Fio globálny akciový fond funguje k 7. decembru 2021 presne tri roky, čo už je pomerne vypovedajúci doba a je tak na mieste ohliadnutie za doterajšou výkonnosťou. Zhodnotenie od založenia fondu dosahuje 74 % a prekonáva 68 % pri indexe MSCI World Net TR Local Index, s ktorým sa fond primárne porovnáva.

Kompletnú mesačnú správu nájdete tu